KONTAKTA OSS



Västmanlands läns museum

Karlsgatan 2
722 14 Västerås

Vxl 021-39 32 22
E-post lansmuseet@regionvastmanland.se

WestmannaArvet

Industrigatan 1D
734 30 Hallstahammar

Vxl 021-39 32 22
E-post lansmuseet@regionvastmanland.se

PERSONAL


Jennie Schaeffer

Länsmuseichef
021-17 62 10,  sms 072-14 50 298 
jennie.andersson.schaeffer@regionvastmanland.se


Publik

Anna Bratås

antikvarie, museipedagog
021-39 32 64
anna.bratas@regionvastmanland.se

Lena Engström Englin

museipedagog
021-39 32 69 
lena.engstrom@regionvastmanland.se

Helena Arnell

antikvarie/ utställningsproducent
021-39 32 60
helena.arnell@regionvastmanland.se

Ingrid Eriksson

antikvarie, utställningsproducent  
021-39 32 70
ingrid.eriksson@regionvastmanland.se

Vakant tjänst

programsamordnare


Kulturmiljö

Ellen Holtermann Wiig

byggnadsantikvarie
021-39 32 81
ellen.holtermann.wiig@regionvastmanland.se

Emma Karp

byggnadsantikvarie
021-39 32 82 
emma.karp@regionvastmanland.se

Christina Morén

byggnadsantikvarie
021-17 68 41
christina.moren@regionvastmanland.se

Sara Bäckman (tjänstledig)

bebyggelseantikvarie  
021-39 32 85
sara.backman@regionvastmanland.se


Faktarrum arkiv och bibliotek

Ivan Klaesson

arkivarie
021-39 32 78
ivan.klaesson@regionvastmanland.se

Anette Berglinn

arkivassistent
021-39 32 63 
anette.berglinn@regionvastmanland.se

Barbro Johansson

antikvarie
021-39 32 35
barbro.johansson@regionvastmanland.se

Mikael Kvick

arkivassistent  
021-39 32 83
mikael.kvick@regionvastmanland.se


Föremålssamlingar WestmannaArvet

Susanne Cassé

föremålsantikvarie
021-39 32 34
susanne.casse@regionvastmanland.se

Barbro Johansson

antikvarie
021-39 32 35
barbro.johansson@regionvastmanland.se


Kulturarvs-IT WestmannaArvet

Lotta Kihlberg

arbetsledare
021-39 32 39
ann-charlotte.kihlberg@regionvastmanland.se

Irene Persson

arkivassistent
021-39 32 33 
irene.persson@regionvastmanland.se

Ann-Charlotte Nyström

arkivassistent
021-39 32 58
ann-charlotte.nystrom@regionvastmanland.se

Evelina Persson

vikarierande arkivassistent 
021-39 32 79
evelina.sofia.beatrice.persson@regionvastmanland.se

Jasmin Alukic

vikarierande arkivassistent
jasmin.alukic@regionvastmanland.se

Christer Johansson

vikarierande arkivassistent
christer.johansson@regionvastmanland.se


Gemensamma funktioner

Torgerdh Jansson

enhetschef
021-39 32 67
torgerdh.jansson@regionvastmanland.se

Annika Hirvonen

kommunikatör
021-39 32 74 
annika.hirvonen@regionvastmanland.se 

Maria Carlsson

koordinator
021-17 61 87
maria.e.carlsson@regionvastmanland.se

Mats Arnell

museitekniker 
021-39 32 62
mats.arnell@regionvastmanland.se

Håkan Hammarsten

vaktmästare
021-39 32 74
hakan.hammarsten@regionvastmanland.se

Thjis Wiessing

fastighets- och säkerhetsansvarig 
021-39 32 36
thijs.wiessing@regionvastmanland.se


Gemensamma funktioner - besöksservice

Erik Gurenwacht

arbetsledare/museivärd
021-39 32 84
erik.gurenwacht@regionvastmanland.se

Anette Norström

museivärd
021-39 32 54 
anette.norstrom@regionvastmanland.se

Jenny Wedérus

museivärd
021-39 32 57
jenny.wederus@regionvastmanland.se

Mikael Broman

museivärd
021-39 32 77 
mikael.broman@regionvastmanland.se