Event

Guidad busstur: Från Anund till Ansgar

En guidad tur på tre platser i Västerås – Anundshög, Västmanlands läns museum och Västerås domkyrka. I spåren av Västerås forntida och medeltida religionshistoria.

Resan går med buss mellan de tre platserna. Fika, lunch och intressanta guidningar på de tre platserna ingår i priset.

Lär dig med om historien om hur vi gick från forntida, och senare, katolsk tro, till där vi är idag.

– Det här är något för den historie- och kulturintresserade, eller för den som vill höra om vad som faktiskt har hänt här i Västerås, berättar Sara Wisen-Saweca som är arkeolog och intendent på Anundshög.

Buss avgår från domkyrkoplan klockan 9 och åker först till Anundshög, där guider berättar om religionshistoriska händelser med från platsen.
Färden går vidare till länsmuseet där museipedagogerna Anna Bratås och Helena Arnell berättar och visar föremål om tro och religion från forntid och medeltid.
Sista stoppet för dagen är Västerås domkyrka, där domkyrkopedagog Ingela Tillbom och domkyrkoguide Berit Lund berättar om den kristna tron som omdanades av reformationen.

– Vi är väldigt glada över det här samarbetet och vi hoppas att vi kan återupprepa fjolårets succé, säger Ingela Tillbom.

Guidad tur: Från Anund till Ansgar

Tid: 23 augusti och 13 september klockan 9–15.
Plats: Buss avgår från domkyrkoplan och anländer sist intill Västerås domkyrka.
Pris: 590 kronor. Biljetter släpps 16/6 via Tickster.

Ta med vatten vid varmt väder. Regnponchos delas ut vid regn.

 

Ett samarbete mellan Svenska kyrkan Västerås/domkyrkan, Anundshög-Västerås museer och Västmanlands läns museum.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skype
Print

Tack för ditt bidrag till Älskade Västmanland! ♥