Vernissage

Vernissage Den svarta humorn som följeslagare

Varmt välkommen på vernissage av utställningen Den svarta humorn som följeslagare. Under invigningen möter du konstnären Lotta Sjöberg som berättar om sitt konstnärskap och arbetet bakom utställningen.

Lotta Sjöberg är serietecknare och illustratör, utbildad vid Konstfack i Stockholm. Hon arbetar både med teckning och textil, och i hennes konst återkommer teman som politik, psykisk ohälsa, moderskap, kvinnorollen och kroppen. Med humor, skärpa och precision sätter hon ord och form på det som annars kan vara svårt att uttrycka.

Utställningen rör sig också kring frågor om konsumtion och hur olika uttryck och hantverk har värderats genom historien – alltid med en träffsäker blick och ett eget tilltal.

Den svarta humorn som följeslagare – Comics craftivism av Lotta Sjöberg är producerad av Arbetets museum i samarbete med konstnären.

Läs mer om utställningen här

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Print
Facebook

Tack för ditt bidrag till Älskade Västmanland! ♥