I skuggan av ett äppelträd

I tusentals år har äppelträd blommat och burit frukt i människors närhet. Vi har plockat och njutit, förädlat och anlagt äppelodlingar. Äpplet har varit symbol för hälsa, rikedom och kunskap. Denna utställning följer äppelträdet genom fyra årstider.

Här finns plats för alla oss som på ett lekfullt sätt vill veta mer om äpplen som vi äter. Som vill lyssna på några sagor och myter som följt äpplet genom historien.

I hela utställningen surrar honungsbin omkring. För hur skulle vi kunna berätta om äpplen utan att tala om blommor och bin? I bikupan visas en animerad film om biets betydelse för hela vår natur. Bina kommunicerar med varandra genom att dansa i bestämda mönster och genom att vippa med bakkroppen. Och får du lust att lära dig bidansen, finns vingar och blommande mattor att skutta mellan.

Den passar för nyfikna barn och vuxna som vill uppleva en utställning tillsammans. Innehållet är tillgängligt på svenska, engelska och arabiska. Utställningen I skuggan av ett äppelträd är producerad av Jönköpings läns museum.

 

Viktig information

Utställningen I skuggan av ett äppelträd kan reserveras för skolklasser tisdagar, onsdagar och torsdagar mellan klockan 9.00–11.00. Under dessa tider är utställningen avstängd för övriga besökare.

 

Pressbilder

Färgfotografi. Översikt av en utställningsmiljö med träkonstruktioner, hängande äppelformade skyltar och dekor i grönt och rött. I mitten syns en glasmonter med ett äppelträd och två figurer. På golvet ligger en rund matta med bin, och intill finns korgar och sittlådor på en grön matta.
I skuggan av ett äppelträd Foto: Jönköpings läns museum
Färgfotografi. Trälådor står på en grön rund matta. I förgrunden syns en rund matta med blommor och naturmotiv.
I skuggan av ett äppelträd Foto: Jönköpings läns museum
Färgfotografi. En liten fågelfigur sitter på ett äpple ovanpå en träställning i en utställning med ljusa träkonstruktioner i bakgrunden.
I skuggan av ett äppelträd Foto: Jönköpings läns museum
Färgfotografi. En vit bikupa i trä står i en utställningsmiljö. Genom öppningar syns bilder av bin. Trälådor och gröna mattor finns runtom.
I skuggan av ett äppelträd Foto: Jönköpings läns museum

Tack för ditt bidrag till Älskade Västmanland! ♥