Den svarta humorn som följeslagare

Vad händer när ett långsamt hantverk möter en samtid som aldrig stannar upp?

I utställningen Den svarta humorn som följeslagare använder textilkonstnären och illustratören Lotta Sjöberg broderi och virkning för att fånga det som annars passerar snabbt. Nyheter, känslor, vardagliga konflikter och större samhällsfrågor tar form i ett långsamt, handgjort uttryck.

I kontrasten mellan det flyktiga och det tidskrävande växer bilder fram som fungerar som samtida kommentarer. Ibland lågmälda, ibland raka, ofta med en humor som rör sig i gränslandet mellan det mörka och det igenkännbara.

Comics craftivism

Utställningen rör sig inom det som kallas comics craftivism, där serieteckningens bildspråk möter hantverkets uttryck.

Inom craftivismen används tekniker som broderi och virkning för att lyfta tankar, känslor och budskap. Det kan vara små verk med stor laddning, där det handgjorda blir ett sätt att både uttrycka motstånd och skapa igenkänning. Genom sociala plattformar sprids dessa uttryck vidare och blir en del av ett större samtal.

Om Lotta Sjöberg

Lotta Sjöberg är serietecknare och illustratör, utbildad på Konstfack i Stockholm. Hon arbetar både med teckning och textil.

I hennes konst återkommer teman som politik, psykisk ohälsa, moderskap, kvinnorollen och kroppen. Hon rör sig också kring frågor om konsumtion och hur vissa uttryck och hantverk har värderats genom historien.

Med humor, skärpa och precision ger hon form åt det som annars kan vara svårt att sätta ord på.

Utställningen Den svarta humorn som följeslagare – Comics craftivism av Lotta Sjöberg är producerad av Arbetets museum i samarbete med Lotta Sjöberg.

Pressbilder

Livets stora. Lotta Sjöberg
Mammadockan. Lotta Sjöberg
Äktenskrapet. Lotta Sjöberg
Hjälp med disken. Lotta Sjöberg
Lotta Sjöberg Foto Majken Jacobsson Sjöberg

Tack för ditt bidrag till Älskade Västmanland! ♥