Vad kan broderier berätta om människor, sin tid och samhället omkring dem? Under inspirationsseminariet Broderade historier utforskar vi broderiet både som kulturarv och konstnärligt uttryck.
Seminariet riktar sig till verksamma konstnärer, filmare och fotografer i Västmanland och erbjuder både inspiration, fördjupning och möjlighet att möta material ur museets samlingar på nära håll.
Föreläsning
Föremålsantikvarierna Alma Pettersson och Josefin Nordgren berättar om den broderade historien i museets samlingar.
Konstnären berättar
Konstnären Anna Granberg visar verket Dicktionary och berättar om sitt textila konstnärskap.
Unik visning ur samlingarna
Följ med bakom kulisserna när Alma Pettersson och Josefin Nordgren visar utvalda föremål ur de textila samlingarna och material från arkivet.
Broderiworkshop
Västerås slöjd- och hantverksförening håller en introducerande workshop i broderi. Inga förkunskaper krävs.
Har du något eget som du vill brodera på får du gärna ta med det. Annars finns material att använda på plats.
Anmälan
Anmälan öppnar 1 oktober kl. 08.00
Seminariet är kostnadsfritt, men antalet platser är begränsat och föranmälan krävs. När anmälan har öppnat bokar du din plats via formuläret som du når via länken nedan.
Vid frågor, kontakta Josefin Nordgren på [email protected].
Detta är det andra av tre inspirationsseminarier. Det tredje och avslutande seminariet arrangeras hösten 2027.
Seminariet anordnas i samarbete med Västmanlands läns Hemslöjdsförbund och Slöjd- och hantverksföreningen i Västerås.
Bild ur museets samlingar
Två damer sitter och stickar och syr i ett kök lyssnandes på radio i hörlurar via en Kristallmottagare. Gäsjö, Norberg 1920-tal, Vlm-A 8169.
Projekt Hållbar utveckling av samlingsförvaltningen vid Västmanlands läns museum
I projekt HUSV ska vi arbeta med aktiv samlingsförvaltning i museets magasin. Ett av museets föremålsmagasin är drabbat av mögel och vi ska i projekt HUSV vårda och förvalta alla föremål som kontaminerats. Vi satsar på särskild kommunikation och ökad tillgänglighet för filmare och konstnärer i länet! I våra inspirationsseminarier bjuds du som verksam konstnär, filmare och fotograf in att delta i en serie om 3 föreläsningar och samtal utifrån länsmuseets samlingar.
Prenumerera gärna på länsmuseets nyhetsbrev! Du kan också följa #projektHUSV på museets sociala medier.
Projekt HUSV påbörjades i mars 2025 och ska pågå fram till slutet av 2027. Inspirationsseminarierna äger rum hösten/vintern 2025, 2026 och 2027.