En gammal favorit är tillbaka! Den här Barnlördagen gör vi fingerdockor som kan bli precis vilka figurer du vill.
Använd någon av våra färdiga mallar eller hitta på en helt egen karaktär. Kanske en prinsessa, ett monster, ett djur eller någon som ingen någonsin har sett förut?
När fingerdockan är klar är det bara att sätta den på fingret och låta fantasin ta över. Vem vet vilka äventyr den hittar på?
Material finns på plats.
Barnlördag i Pedagogen
Barnlördagar i Pedagogen är barnens kreativa rum på länsmuseet! Här provar vi olika tekniker och material och i det egna skapandet uppmuntrar vi till att prova sig fram med stöd av en vuxen. Utifrån varierande teman får varje barn möjlighet att utforska sin egna kreativa process och delta i ett kravlöst skapande. Konstverken man har skapat får man självklart ta med sig hem och det är alltid fri entré!
