Måndag 26 oktober kl. 12.00 tänder konstnären Andreas Pettersson en eld på den triangelformade platsen vid Ingenjör Bååths gata, på bakgården till Karlsgatan 2. Under 24 timmar håller han elden levande, fram till tisdag 27 oktober kl. 12.00.
Kom förbi en stund, sätt dig vid elden och stanna så länge du vill. Kanske uppstår ett samtal med någon du aldrig tidigare träffat?
Observera att både Västmanlands läns museum och Västerås konstmuseum är stängda under måndagen. Evenemanget äger rum utomhus och är öppet för alla.
Poesi och litteratur vid elden
Måndag 26 oktober kl. 17.00–18.00
När mörkret börjar falla samlas medlemmar ur Västmanlands Författarsällskap tillsammans med Elisa ”Intertexter” Moberg för en litterär stund vid elden.
Det blir öppen scen med uppläsningar av texter och dikter. Kom och lyssna till ord och berättelser i skenet från elden.
Vill du bli eldvakt?
Tanken är att elden på sikt ska hållas levande av Västeråsbor som turas om att vaka över den. Det här är det första försöket.
Nu söker Andreas Pettersson fler personer som vill ta ett eget eldvaktspass på 24 timmar. Du behöver inga förkunskaper. Den som tar över får först lära sig av föregående eldvakt, vakar sedan själv och lämnar till sist över kunskapen till nästa person.
Är du nyfiken? På plats finns möjlighet att lämna en intresseanmälan. Inga datum för kommande eldvaktspass är ännu bestämda.
En del av PLATSMO
Eldvakten ingår i PLATSMO (Platser i Strukturell Motvind), ett medskapande designprojekt som pågår mellan 2024 och 2028.
Projektet undersöker hur människor tillsammans kan utveckla platser och skapa större möjligheter till delaktighet, inflytande och gemenskap.
I Västerås är en av platserna triangeln bakom konstmuseet, där barn och Konstlabbet bland annat arbetar med mosaik och idéer för platsens framtid. Genom eldvakten vill projektet undersöka hur platsen kan användas och vad människor vill att den ska bli.
PLATSMO drivs av Västmanlands läns museum, Mälardalens universitet, Skinnskattebergs kommun och Region Västmanland i samarbete med flera andra aktörer.