Barn och unga

Barnlördag i Pedagogen – Fingerdockor

En liten figur på fingret och plötsligt kan vad som helst hända! Kom till Pedagogen och skapa din egen fingerdocka. Fri entré och drop in.

En gammal favorit är tillbaka! Den här Barnlördagen gör vi fingerdockor som kan bli precis vilka figurer du vill.

Använd någon av våra färdiga mallar eller hitta på en helt egen karaktär. Kanske en prinsessa, ett monster, ett djur eller någon som ingen någonsin har sett förut?

När fingerdockan är klar är det bara att sätta den på fingret och låta fantasin ta över. Vem vet vilka äventyr den hittar på?

Material finns på plats.

 

Barnlördag i Pedagogen

Barnlördagar i Pedagogen är barnens kreativa rum på länsmuseet! Här provar vi olika tekniker och material och i det egna skapandet uppmuntrar vi till att prova sig fram med stöd av en vuxen. Utifrån varierande teman får varje barn möjlighet att utforska sin egna kreativa process och delta i ett kravlöst skapande. Konstverken man har skapat får man självklart ta med sig hem och det är alltid fri entré!

 

Färgfotocollage med tre bilder från en pysselaktivitet. Till vänster syns återbruksmaterial som konservburkar, papper och dekorationer på ett bord. I mitten pysslar barn och vuxna tillsammans runt ett bord med saxar, lim och färgat papper. Till höger står en figur gjord av vita plastmuggar och tejp.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Print
Facebook

Tack för ditt bidrag till Älskade Västmanland! ♥